Marknadsoro och geopolitisk osäkerhet – Hur navigerar ODIN Global?
Finansmarknaderna har på senare tid präglats av betydande svängningar, drivna av en rad globala faktorer. I USA har president Donald Trump utfärdat över 80 presidentorder under sina första månader tillbaka som president. Bland dessa finns införandet av 25 procents tull på varor från Kanada och Mexiko samt en höjning av tullen på varor från Kina med 10 procent. Dessutom har Trump aviserat att han överväger liknande åtgärder mot europeiska varor.

Den geopolitiska situationen är mer oförutsägbar än på länge. Trumps hållning till kriget i Ukraina, där han signalerar en mjukare linje gentemot Ryssland och uttrycker tvivel om USA:s stöd till NATO, har skapat betydande oro på de globala marknaderna.
Vad händer på marknaden just nu?
Harald Nissen och Håvard Opland, som har förvaltat ODIN Global i nästan tio år, lyfter fram Trumps handelspolitik som en nyckelfaktor bakom den pågående marknadsoron.
– Ökade tullsatser på varor som exporteras till USA leder i första hand till högre priser för amerikanska konsumenter. Samtidigt skapar osäkerheten kring framtida tullsatser en oförutsägbarhet för exportörer, vilket kan bromsa företags investeringar. Sammantaget kan detta dämpa den ekonomiska aktiviteten, förklarar Nissen.
Marknaderna har reagerat olika på turbulensen. Medan amerikanska aktier, särskilt inom tekniksektorn, har fallit kraftigt, har europeiska aktier visat större motståndskraft. De flesta europeiska börser har haft en positiv utveckling hittills i år.
– Under 2024 var amerikanska aktier betydligt dyrare än europeiska. Det vi ser nu är en viss omvärdering, där europeiska aktier har börjat minska avståndet, säger Opland.
Hur hanterar ODIN Global marknadsoron?
ODIN Global påverkas av den rådande turbulensen, men fonden har hittills fallit mindre än sin referensindex.
– Detta beror främst på att vi har en större andel europeiska bolag än indexet och en lägre exponering mot amerikanska teknikaktier, som har varit särskilt utsatta på sistone, säger Harald Nissen.
Marknadsoro skapar också möjligheter
Förvaltarna menar samtidigt att perioder av osäkerhet kan öppna för attraktiva investeringsmöjligheter.
– Vi ser ofta att vissa aktier faller mer än vad de fundamentala värdena i bolagen motiverar. Det ger oss möjligheten att köpa kvalitetsselskaper till förmånliga priser. Vi har alltid en långsiktig strategi, och marknadssvängningar är något investerare måste vara beredda på, säger Håvard Opland.
Aktiv förvaltning – en styrka i osäkra tider
En av fördelarna med aktiv förvaltning är möjligheten att snabbt anpassa portföljen vid marknadsförändringar. Som alla Odins fonder förvaltas ODIN Global enligt Odin-modellen, som fokuserar på investeringar i kvalitetsbolag med stark marknadsposition, kompetent ledning och hållbar värdeskapande.
– Med aktiv förvaltning kan vi göra djupa analyser och ta genomtänkta beslut i tider av osäkerhet. Vi kan minska vår exponering mot sårbara bolag samtidigt som vi ökar investeringarna i de bolag som har bättre förutsättningar att hantera oron, säger Nissen.
Genom noggranna analyser av bolagen och en bedömning av hur olika marknadshändelser påverkar portföljen, arbetar ODIN Globals förvaltare långsiktigt för att skapa stabil avkastning – även i osäkra tider.
Hur hanterar ODIN Global marknadsoron?
Trots den rådande turbulensen har ODIN Global hittills fallit mindre än sin referensindex.
– Detta beror främst på att vi har en större andel europeiska bolag än indexet och en lägre exponering mot amerikanska teknikaktier, som har varit särskilt utsatta på sistone, säger Harald Nissen.
Marknadsoro skapar också möjligheter
Förvaltarna ser även att perioder av osäkerhet kan ge attraktiva investeringsmöjligheter.
– Vi ser ofta att vissa aktier faller mer än vad deras fundamentala värden motiverar. Det ger oss möjligheten att köpa kvalitetsselskaper till förmånliga priser. Vi har alltid en långsiktig strategi, och marknadssvängningar är något investerare måste vara beredda på, säger Håvard Opland.
Aktiv förvaltning – en styrka i osäkra tider
En av de stora fördelarna med aktiv förvaltning är möjligheten att snabbt anpassa portföljen vid marknadsförändringar. ODIN Global förvaltas enligt Odin-modellen, som fokuserar på investeringar i kvalitetsbolag med stark marknadsposition, kompetent ledning och hållbar värdeskapande.
– Med aktiv förvaltning kan vi göra djupa analyser och ta genomtänkta beslut i tider av osäkerhet. Vi kan minska vår exponering mot sårbara bolag samtidigt som vi ökar investeringarna i de bolag som har bättre förutsättningar att hantera oron, säger Nissen.
Genom noggranna analyser och en väl avvägd strategi arbetar ODIN Global långsiktigt för att skapa stabil avkastning – även i utmanande tider.