Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

Atle Hauge vinner prestigefylld utmärkelse – bland Europas 0,5 procent bästa förvaltare

Atle Hauge, förvaltare av Odin Norge, har under de senaste tre åren levererat en avkastning som placerar honom i den absoluta Europatoppen bland aktieförvaltare. I brittiska Citywires senaste ranking tar han plats bland de 0,5 procent bästa förvaltarna i Europa – och kniper samtidigt förstaplatsen i Norden.

Citywires ratingsystem skiljer sig från andra fondrankningar genom att det mäter förvaltaren som individ. För att över huvud taget bli bedömd på den europeiska listan krävs minst 36 månaders sammanhängande historik på samma mandat.

Har hittat vinnarreceptet

– Det är naturligtvis ett väldigt fint erkännande att få, särskilt eftersom den här utmärkelsen mäter den riskjusterade avkastningen över tid. Det är just den långsiktiga avkastningen som är det allra viktigaste för oss. Vi försöker inte tajma marknaden, så att få ett sådant oberoende bevis på att vår tålmodiga modell fungerar är väldigt roligt, säger en nöjd Atle Hauge.

På frågan om vad som är framgångsformeln bakom de starka resultaten som nu tar honom till Europatoppen pekar Hauge på tre faktorer: fundamental analys, ett konträrt förhållningssätt och att vara en aktiv ägare.

– Vi skiljer oss från många av konkurrenterna framför allt på tre punkter: Vi är väldigt fundamentala. Vi ägnar oss inte åt trading, utan sitter länge i det vi menar är fundamentalt baserade investeringar. Efter 20 år på marknaden är jag övertygad om att den här strategin är ett vinnarrecept, säger Hauge.

När Hauge letar efter bolag som ska förtjäna sin plats i Odin Norge söker han efter mycket specifika kvalitetsfaktorer som skyddar kapitalet på nedsidan. Det kan till exempel handla om:

Immateriella tillgångar: patent, licenser eller starka varumärken, exempelvis bolag som Orkla, SalMar och Nordic Semiconductor.

Byteskostnader: produkter som är kostsamma eller riskfyllda för kunden att byta ut, exempelvis bolag som Kongsberg Gruppen och Tomra.

Nätverkseffekter: att värdet ökar i takt med antalet användare, exempelvis bolag som Vend Marketplaces/Finn.no.

Kostnadsfördelar: strukturellt lägre kostnader än konkurrenterna, exempelvis bolag som Equinor och Aker BP.

– De måste uppfylla minst ett av dessa kriterier för att vi ska betrakta det som kvalitet. För oss handlar det om att hitta de unika, solida bolag som kan leverera värde över tid, snarare än att blint köpa bolag som bara har tillfällig medvind på börsen, förklarar Hauge.

Hör Atle förklara vilka tre saker som kännetecknar Odin Norge (på norska):

Bekräftar det fina arbetet

Investeringsdirektör Alexander Miller sticker inte under stol med att resultatet uppmärksammas inom Odin.

– Vi är naturligtvis otroligt stolta över att Atle får den här utmärkelsen. Att en av våra egna förvaltare tar sig in bland de 0,5 procent bästa i hela Europa är ett fantastiskt erkännande. Det bekräftar det goda arbete som han och resten av förvaltarteamet gör varje dag, säger Miller.

Alexander Miller, CIO aktier

Han menar att utmärkelsen bidrar till att bevisa att Odins långsiktiga kvalitetsfilosofi fungerar som ett effektivt filter, särskilt på hemmamarknaden:

– Oslobörsen är en otroligt spännande och bra plats att vara investerad på, men det är också en marknad som präglas av stora cykliska svängningar. Vår modell handlar om att kräva att bolagen har en stark konkurrensposition och ett förutsägbart kassaflöde. Atles internationella placering visar svart på vitt att denna disciplinerade kvalitetsansats plockar fram de allra bästa delarna av den norska marknaden och skapar resultat i europeisk toppklass, avslutar Miller.

Odin Norge

I Norge skapas värdena i stor utsträckning av världsledande bolag inom energi, shipping, fisk och annan råvarubaserad verksamhet. Därtill är finans, teknologi och traditionell industri viktiga sektorer. Odin Norge passar dig som vill ta del av det värdeskapande som sker på vår hemmamarknad, den norska aktiemarknaden. Det är en marknad och bolag som vi känner väl, där vi har stora ägarpositioner i många av bolagen